CTÍM OTCE I MATKU, V TOM NEZNÁM BRATRA

Spravedlnost zvítězí

Filip Smoljak

Spravedlnost zvítězí

Filip Smoljak

Růst se zastavil, ale i v době míru chraňme svoje rodiče do posledního dechu!

Zdá se, že denní přírůstky klesají a nejhorší máme za sebou. Pokud budeme opatrní na sebe a také ohleduplní vůči druhým. A to je možná právě ten náš největší problém. Neumíme se dost dobře postarat o své blízké, a to ani v nemoci, ani ve stáří. V životě jsem se setkal se třemi úmrtími, které mě zasáhly. Šlo o oba moje rodiče a maminku mého nejlepšího přítele, emigranta.
O tom, že náš otec zemřel na rakovinu, se už hodně psalo. Nepsalo se však o tom, že jediné dvě jeho děti, které mu byly v posledních měsících života na blízku, jsem byl já a jedna z mých dvou sester. Čili dva ze čtyř. I to je slušný průměr. V mnoha rodinách nebývá ani to. Horší však bylo zanedbání lékařské péče ze strany našeho zdravotnictví. To však ponechme jako promlčené.
V případě maminky kamaráda, však bylo zdravotnictví dokonce příčinou její smrti. Několik dní naše zdravotnictví pacientku odhánělo, nechávalo samotnou čekat mnoho hodin v čekárně, přestože umírala. A zde nastupuje jádro problému. Tato maminka žila totiž zcela sama, jediný syn emigroval do USA, a proto nebylo nikoho, kdo by se o maminku postaral. Osobní asistenci neměla. Jezdila v noci do nemocnice a neúspěšně zpět taxíkem, aby nikoho moc neobtěžovala.
To moje maminka naopak měla všechno k dispozici. Dva syny, čtyři vnoučata, a dokonce i osobní asistenci. Aby ne, když její mladší syn Filip pro ni osobní asistenci léta vytvářel.
Bohužel příčinou smrti se stalo ignorantsví druhého syna Davida, který ji den před smrtí v době epidemie těžce nemocnou (zápal plic, potíže se srdcem, hypertenze, náhlé závratě, dušnost) odvezl 100 km od domova v tom největším parnu (35 st.) letošního léta na třídenní svatební veselici jeho syna Jakuba, kde bohužel druhý den zemřela. Příčina smrti egoistická bezohlednost. Dnes si myslím, že před tím prodělala i Covid-19, neboť byla ve Františkových Lázních, ale to je vlastně dnes už jedno.
A jak byste se zachovali vy ke svým umírajícím rodičům?

F. S. (aktualizováno 17. 11. 2020)