spravedlnost zvítězí

Proč kandiduji

Rozhodl jsem se kandidovat v senátním obvodu Prahy 9, kde dlouhodobě žije moje maminka, protože ji dělám nejen hodného syna, ale také profesionálního osobního asistenta, který má na Praze 9 celou řadu dalších klientů, například rodinu Petra Šmerala. Netušil jsem však, že hned v počátcích kampaně se můj prvotní důvod rázně změní. Maminka náhle zemřela v noci ze 21. na 22. srpna 2020 ve věku 85 let. O její nevyjasněné smrti píšu zde.

Je ale celá řada důvodů, proč kandiduji do Senátu v Praze. Často se hádáme s kamarády z Brna, v kterém z těchto dvou velkých měst je situace v oblasti korupce a hospodářské kriminality horší. Domnívám se, že ani předchozí vlády, ani vláda Andreje Babiše nejsou schopni se systémem nastaveným v 90. letech účinně bojovat, zejména proto, že „Všeci kradnú“, jak říká pan premiér rád o sobě.

Já se ale setkávám s daleko horšími a sofistikovanějšími případy korupce a ekonomické kriminality, než je tolik rozšířené zneužívání dotací nebo střet zájmů (nejen premiéra). V této zemi je bohužel poměrně velká korupce i mezi novináři, tedy pátým pilířem moci. Mám osobní zkušenost, kdy mě redaktor z jednoho velkého ekonomicky zaměřeného vydavatelského domu požádal o peníze, aby mohl lépe prosadit v tisku informace ode mne. Peníze si vzal, ale zveřejnil informace zcela opačné.

Ostatně i z nejbližších přátel a blízkých mého otce se po tátově smrti vyklubali malinkatí Kalouskové a Babišové (každý nechť si udělá vlastní přirovnání). A týká se to i velkých morálních autorit.

Zrada, lstivá podlost a malá česká vyčůranost prochází osudy mnoha obyčejných lidí, s kterými se setkávám jako s klienty, a to nejen v Praze 9, ale od Plzně až po Jihlavu, zkrátka všude tam, kde se snažím lidem ztíženým nespravedlností pomáhat prostřednictvím organizace Muži a ženy o.p.s.

Chci být senátorem proto, že lidí, kterým nepřál osud, nebo pokřivené sociální okolí, je tolik, že jim lze účinně pomoci jen systémově, legislativně a tzv. shora. Každodenní sociální práce pro určitého jednotlivce je bohužel málo. Dokud se nezmění celá společnost, nezmění se ani osud starých, nemocných, ponížených a okradených jednotlivců.