spravedlnost zvítězí

Kdo jsem

Sociální pracovník se zaměřením na podporu lidských práv a boj proti sociální i právní nespravedlnosti. Za dvacet let jsem realizoval asi dvacet projektů, ale jeden zůstal natrvalo. Zrcadlová pomoc je sociální služba, kterou lidem s nejrůznějšími zdravotními a jinými potížemi poskytují sami lidé se zdravotním postižením. Založil jsem k projektu samostatnou organizaci Muži a ženy, o.p.s., která dnes po více než deseti letech působí v řadě krajských měst ČR. Naším heslem je „Kdo pomáhá druhým, pomáhá i sám sobě.“

Můj tatínek, scénárista, herec a režisér Ladislav Smoljak se stal obětí rozsáhlých autorskoprávních a ekonomických podvodů, které trvají od počátku 90. let fakticky dodnes. Proto se angažuji v boji za respektování jeho uměleckého odkazu. Bohužel jsem v tom zcela osamocen, moji tři sourozenci (David, Kateřina a Alžběta) naopak bojují proti svému otci a na jeho poškozování se aktivně podílejí. Stačí zdůraznit, že po vzájemné domluvě s advokátem Zdeňka Svěráka a patrně i některými herci Divadla Járy Cimrmana zatajili před soudem veškeré tátovy závěti. Ale jak to vlastně všechno bylo s tím Divadlem Járy Cimrmana, se dočtete v pěkném rozhovoru pro Artzónu České televize zde.

Moje maminka, učitelka a vědecká pracovnice Soňa Smoljaková, která náhle zemřela v noci z 21. na 22. srpna 2020, byla za svého života zase obětí sociální nespravedlnosti. Sama vychovávala a živila dva dosti problematické pubescenty (Filipa a Davida) a ještě musela stihnout pracovat za dva rodiče. Zemřela za dosud nevyjasněných okolností na třídenní svatební veselici svého vnuka Jakuba v době vrcholící epidemie, kam ji odvezl můj bratra David, přestože věděl, že trpí několika vážnými nemocemi a v den svatebního obřadu bude nejméně 35 stupňů. Tento nejteplejší a možná i nejradostnější letní den byl také maminčiným dnem posledním. Místní policie má pochybnosti, že jí byla poskytnuta včasná a správná pomoc. Proto jsem se rozhodl, že se při objasňování smrti velké milovnice Agathy Christie sám stanu Herculem Poirotem, který se pomocí své šedé kůry mozkové pokusí objasnit její předčasný skon.