CTÍM OTCE I MATKU, V TOM NEZNÁM BRATRA

Spravedlnost zvítězí

Filip Smoljak

Spravedlnost zvítězí

Filip Smoljak

První slovo Jana Rejžka je zpátky! Díl 133. Hlasatelem špatných zpráv

První slovo 133

Hlasatelem špatných zpráv

Úvodem bych se měl jako vydavatel omluvit za delší výpadek ve výrobě Prvního slova. Většinou to svádím na stávku tiskařů, nebo výpadek v dodávkách papíru do rotaček. Tentokrát se tedy přiznám, že 21. srpna 2020 se konala svatební sešlost mého synovce ve Zhoři u Tábora a během ni v noci na 22. zemřela naše maminka Soňa (85). Tato smrt není dodnes zcela objasněna, zabývá se jí též policie, a proto k tomu nemohu již mnoho dodat. Snad jen tolik, že se částečně z piety a částečně ze stresu z hektického dění na pár týdnů zastavily rotačky. Ale abych upokojil ty nejzvědavější, úmrtí maminky lze beze studu hodit na vládu. Kdyby se přes léto úplně neuvolnila všechna opatření, asi by se nemohla konat de facto mezinárodní veselice tolika osob v tak intenzivním kontaktu na jednom místě. Ještě že tu zmatenou vládu máme, že….

Opakem špatných zpráv je však informace pro vás, milí čtenáři, že se nám pln sil a hlavně jedinečných historek vrací k psacímu stroji Jan Rejžek! Předávám mu tedy (První) slovo.

Filip Smoljak, vydavatel

K devatenáctému výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum vyšlo plno vzpomínek dle mustru „Kde jste byli když…“ (zastřelili Kennedyho nebo Lennona, nebo když Sparta sestoupila do druhé ligy).Tak já taky přispěju, jak jinak, kuriózní historkou. Měl jsem toho tragického 11. září živé odpolední vysílání v české redakci Rádia Svobodná Evropa. K mikrofonu jsem pozval Ivana Palce, herce, který byl hodně obsazován do filmů počátkem 60.let, ale pak emigroval a až po listopadu 1989 se sem občas vracel. Vidím to jako dnes. Těsně před čtvrtou se otevřely dveře do studia, za kterýžto přečin se dává trest smrti, po špičkách vstoupila kolegyně Jana Šmídová a na stůl mi položila papírek:“ Dvě letadla narazila do Dvojčat.“ Vůbec jsem nechápal, která bije, ale zprávu jsem přečetl. Ale to už jsem oknem do režie viděl, jak se tam kolem televize se CNN seskupují kolegové s ředitelem Pavlem Pecháčkem a rozbřesklo se mi.
Místo strašlivé události jsem navštívil až po třinácti letech a krátery po budovách stále zely jako memento. A kolem portréty obětí a svíčky a květiny a v přilehlé hospodě zarámované fotografie mrtvých štamgastů, hrdinných hasičů. Přes převládající hysterii ohledně koronaviru, dobře, že si svět vzpomněl.

J. R. 14. 9. 2020

 

Starší První slova Jana Rejžka najdete zde.