CTÍM OTCE I MATKU, V TOM NEZNÁM BRATRA

Spravedlnost zvítězí

Filip Smoljak

Spravedlnost zvítězí

Filip Smoljak

TN.NOVA.CZ – 24. 2. 2016

PŘEVRATNÝ ČIN

Cimrman jako národní památka? Dědic se chce vzdát práv

Cimrman známka

Cimrman by se měl stát něčím na způsob národní památky. Usiluje o to syn Ladislava Smoljaka, Filip. Chtěl by se vzdát autorských práv, aby bylo dílo o Cimrmanovi volně přístupné lidem na internetu. Jedná o tom i s Českou pirátskou stranou – dnes společně zveřejní plán, jak na to, informují dnešní Lidové noviny.

Před jedenácti lety se Jára Cimrman málem stal největším Čechem. Z ankety ho ale nakonec jako fiktivní postavu Česká televize vyškrtla. Cimrman je podle jednoho z majitelů autorských práv Filipa Smoljaka něco jako národní památka. Chce proto, aby dílo o českém géniovi bylo veřejně přístupné, píší LN.S Českou pirátskou stranou dnes Filip Smoljak zveřejní plán, aby mohly být na internetu volně k vidění záznamy divadelních her. Legálně.

„Motivací je, aby se Jára Cimrman dostal i k lidem, kteří nechodí do divadla nebo nečtou. Můžou to být lidé, kteří mají vážné zdravotní problémy nebo jsou sociálně slabší nebo prostě kulturně přemýšlejí jinak, ale jsou to lidé, kteří mají přístup k internetu. Kdyby si mohli pustit záznam na internetu, bylo by to přece fajn,“ řekl LN Filip Smoljak.

Tak jednoduché to ovšem nebude. Majitelů autorských práv k Cimrmanovi je pět – Zdeněk Svěrák a čtyři potomci Ladislava Smoljaka. Jenže na to, aby mohly být volně přístupné záznamy her, je potřeba souhlasu podstatně více lidí.

„Nejsou to jenom autoři, podle autorského zákona jsou ještě jiná práva a ta mají výkonní umělci a držitelé práv výrobce, tedy ten, kdo to natočil. Tihle všichni musí o tom být přesvědčení. Princip, jakým bychom to chtěli udělat, může platit i pro jiné autory. Kdyby se to u Cimrmana nepovedlo, může se to ujmout jinde,“ míní Smoljak.

tn.cz / gar