CTÍM OTCE I MATKU, V TOM NEZNÁM BRATRA

Spravedlnost zvítězí

Filip Smoljak

Spravedlnost zvítězí

Filip Smoljak

Lživý titulek na Idnes.cz – 24.2.2016

Lživý titulek: Vzdejte se tantiém a vraťte Cimrmana lidem, vyzývá s piráty Smoljakův syn

24. února 2016  15:06
Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně dostupné na internetu. Na středeční tiskové konferenci České pirátské strany to uvedl jeden z dědiců Filip Smoljak. Za užití cimrmanovského díla by podle něj neměly některým lidem plynout tantiémy. Piráti chtějí na odkoupení her uspořádat veřejnou sbírku.
Jeden z dědiců cimrmanovských her Filip Smoljak se vzdal svých tantiém ve...

 

Smoljak jako jeden z dědiců chce změnit autorský zákon a vzdát se svých výnosů. Ve středu daroval výtěžek z užití „jedné osminy Járy Cimrmana“ ve formě symbolického šeku do rukou výkonného ředitele Nadace Via Jiřího Bárty, která podporuje rozvoj komunitního života a filantropii.

Česká pirátská strana zároveň navrhla autorům cimrmanovských her, aby vyčíslili částku, za kterou jsou ochotni jednotlivá díla uvolnit. Potřebné finance hodlají vybrat veřejnou sbírkou – crowdfundingem.

Filip Smoljak už loni v listopadu zaslal petici ministru kultury Danielu Hermanovi. Pod názvem Vraťte Cimrmana národu v ní například požaduje, aby novela autorského zákona dala autorům, kteří si své dílo přejí dát k dispozici ke svobodnému šíření, možnost se majetkového autorského práva vzdát ještě za života autora, případně ze závěti. A aby tak mohli učinit jednoduše, bez nutnosti konzultovat s právníky.

„Domníváme se, že je nehodno našeho národního velikána, aby čeští autoři byli svázáni byrokratickými okovy ve stylu Rakouska-Uherska tak dlouho od své smrti. A ten, kdo se těchto sešněrovaných majetkových autorských práv chce vzdát, naráží na samé překážky,“ uvedl Smoljak, který chce darovat své výnosy na dobročinnost.

„Jako držitelé většinových práv to považujeme za chvályhodné. Sami to také děláme, ale jiným způsobem, aniž bychom se svých autorských práv vzdávali,“ reagoval na to Zdeněk Svěrák, který vlastní polovinu autorských práv.

Smoljak se nemůže vzdát podílu, říká právník

Odborník na autorské právo z agentury Dilia Jiří Srstka uvedl, že se se Filip Smoljak jako dědic v osminovém podílu nemůže platně vzdát svých práv. „Kdyby byl sám autorem, mohl by tak učinit poměrně jednoduchým způsobem, ale ne tak, že autorská práva k jeho hypotetickému dílu zaniknou, ale že je ‚předá‘ další osobě, ať právnické či fyzické anebo tak, že je bude vykonávat bezúplatně,“ uvedl.

Podle něj je to spor mezi dědici, jimiž jsou vedle Filipa Smoljaka další tři Smoljakovi potomci, a spoluautorem her Zdeňkem Svěrákem o to, jak spravovat práva k těmto dílům. „Takových sporů je mnoho a nemají žádný obecný dopad,“ dodal Srstka. Navíc nositelé práv k těmto dílům musí o jejich poskytnutí a podmínkách rozhodovat jednomyslně.

Podle Srstky by si měl Smoljak v rámci své dědické osminy uvědomit, že tento podíl mu nedává morální právo hovořit za ostatní.

Autoři: ČTK, iDNES.cz

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/jara-cimrman-pirati-smoljak-sverak-autorska-prava-fsg-/domaci.aspx?c=A160224_143607_domaci_fer